
Dugofermentisani hleb sa Sourdough starterom
Hleb Sa Domaćim kvascem, zdravija verzija hleba. Ova vrsta hleba se lakše vari i zahvaljujući sastavu se bolje usvajaju sve korisne materije.
Sastojci
- 500 gr. brašna (300 gr. integralnog ražanog ili integralnog pšeničnog brašna i 200 gr. belog brašna)
- 350 ml. vode
- kašičica soli
- 50 grama sourdough startera (unapred pripremljena smesa koja se koristi kao kvasac)
Kompletan vodič za pripremu sourdough startera možete pročitati ovde.
Postupak
- Iz frižidera odvaditi 50 gr. sourdough startera i nahraniti ga sa 50 ml. vode i 50 gr. brašna. Ostaviti na sobnoj temperaturi 3-4 sata dok ne udvostruči svoju masu. (Ako je prostorija toplija kavsac će brže nadolaziti).
- Pred kraj narastanja startera pomešati samo brašno i vodu za pripremu hleba i ostaviti pokriveno na sobnoj temperaturi oko sat vremena pre nego što ga pomešamo sa starterom (kvascem).
- Ovaj proces se zove autoliza, više o tome pročitajte ovde.
- Posle zadatog vremena sjediniti starter (kvasac) koji smo dobili, sa smesom testa koje je odmaralo i umesiti u kompaktnu smesu. Pred kraj mešenja dodati i 1 kašičicu soli i ako ima potrebe dodati još malo vode.
- Ostaviti testo na sobnoj temperaturi oko 2 sata dok ne udvostruči svoju masu a onda uraditi pokret preklapanja opisan ovde. Pokret preklapanja treba uraditi jos 2 puta u razmacima od po pola sata. Pola sata posle trećeg preklapanja izručiti testo na pobrašnjeu površinu, blago oblikovati u veknu i ubaciti u pobrašnjenu posudu- korpicu ili dobro pobrašnjenu krpu pa onda u posudu. Posudu uviti u najlonsku kesu i ubaciti u frižider preko noći ili na 12 h.
- Ujutru izvaditi posudu sa testom i ostaviti na sobnoj temperaturi dok se rerna ne ugreje.
- Rernu zagrejati na 275 stepeni (ili na maksimalnu temperaturu koju vaša rerna ima) i u nju omdah ubaciti posudu sa poklopcem u kojoj će se peći hleb. Za pečenje ove vrste dugofermentisanog hleba najbolje je koristiti posudu- šerpu sa debelim zidovima sa poklopcem (Dutch oven). Više o tome pročitajte ovde.
- Kada se rerna i posuda ugreju smanjiti na 220 stepeni.
- Posudu sa testom prevrnuti na neku ravnu površinu (kuhinjska dasaka za sečenje) obloženu pek papirom a onda sa daske samo premestiti, zajedno sa papirom u šerpu poklopiti je, vratiti u rernu i peći 20 minuta.
- (Neposredno pred pečenje gornju stranu hleba zarezati nožem na par mesta da prilikom pečenja kora ne bi pucala).
- Posle 20 minuta skloniti polopac i peći jos 20 minuta bez poklopca.
- Kada je gotov, hleb izvaditi i staviti na uzdignutu rešetku dok se potpuno ne ohladi.
Prijatno Vam želi Zdrav Hleb!


Da li vam se dopada?
Prosečan 5 / 5. Ukupno 9